Arpad Pulai's profile

Wader Arctic tern Seabird Beak

Wader Arctic tern Seabird Beak
Material: wool
Technique: felting technique, needle felting
Dimension: 45x66x 169cm

Artička morska čigra – ptica kljun
Materijal: vuna
Tehnika: filcanje, filcanje iglom
Dimenzije: 45x66x 169cm

Rad pod nazivom Arktička morska čigra ima za cilj da se misterije morskih svetova i njihove prirodne strukture predstave u formi tekstilne skulpture. Predmet umetničkog rada je eksperimentalna tekstilna skulptura realizovana pomoću biomimetičkih principa generisanja. Posebna pažnja je usmerena na ispitivanju mogućnosti primene taktilnih i biomimetičkih kvaliteta na razvoj netkanih strukturalnih tekstilnih površina, čiju je funkcionalnost unapredilo istraživanje i primena odgovarajućih formi ili mehanizama iz prirode.
Istraživanje nepoznatih struktura su mi omogućile da sopstvenu sociologiju kulture nadogradim kroz nove i neistražene umetničke vizije, koje su mi pomogle da jasnije arikulišem svoju umetničku imaginaciju. Aktuelne sociološke teme koje koristim, iskazujem kroz tekstilni medij. Moja sfera interesovanja se kreće od biomimikrije u tekstilu do tekstilnih skulptura sačinjenih od vune. Vunena vlakna koja oblikujem tehnikom pustovanja mi omogućavaju da umetničke ideje realizujem u kompleksne trodimenzionalne forme. Izdvajanjem pojedinih elementa iz prirode i njihovom multiplikacijom kroz različite strukturalne varijacije nastojao sam da dođem do novih sistema građenja tekstilnog flora koje povezujem u jedinstvenu, kompaktnu tekstilnu podlogu. Takav oblik tekstilnih struktura nosilac je estetskog ali i funkcionalnog sadržaja, koji definišem kroz biomimetički i tekstilni princip građenja.
Teorijska elaboracija rada je bazirana na analizi razvoja i uticaja biomimetike na sadržaj likovno-tekstilnog stvaralaštva koji možemo registrovati vizuelno pomoću čula vida ili taktilno, čulom dodira. Rad sadrži analizu principa razvoja tekstilnih struktura koji se formiraju pod uticajem vlakna, biomimetike i ljudske imaginacije i imaju sinoptičku ulogu i povezuju imaginarno sa analognim (manuelno). Radom analiziram na koji način se imaginacija prepoznaje kao jedan oblik umne komande koji se prenosi na receptore ruku koji vrše realizaciju umetničkih dela. Da bi taj oblik transfera informacije bio moguć potrebna su dva osnovna principa koja deluju na umetnika. Prvi princip je da umetnik spoljašnje nadražaje filtrira i pretvara u logički jasne ideje, odnosno da imaginaciju snagom uma prenosi i pretvara iz apstraktnog u materijalni oblik. I drugi princip je da sinhronizuje ideju sa manuelnim veštinama koji međusobno koordinišu i vrše proces materijalizacije.
Praktični deo umetničko-istraživačkog rada obuhvata primenu netkanih struktura na biomimetiku koja proučava i koristi prirodne oblike koji grade skup taktilnih, odnosno strukturalnih informacija, prenose određeni-transponovani oblik-formu koju percipiram, filtriram i razvijam u napredniji taktilno-tekstilni sadržaj. Jedan od bitnih uslova koji utiču na formiranje strukturalnih površina je i analitičko proučavanje oblika kao prostornih struktura čije generisanje može biti koncipirano na kohabitaciji parametarskog dizajna. Biomimetička skulptura na taj način poboljšava strukturalne performanse koje imitiraju uslove životne sredine i stimulišu svoje okruženje.




Wader Arctic tern Seabird Beak
Published:

Wader Arctic tern Seabird Beak

Published: